Koně se také střílejí (film)

17. června 2017 v 14:01 | Kočička |  Recenze
Krásná kniha, kterou mám na čestném místě v knihovně a neméně krásný film. Báječný Sidney Pollack a dokonalá Jane Fonda v hlavní ženské roli.

Román Horace McCoye je snad dokonce součástí povinné literatury, ale nebude tématem dnešní recenze. Dnesk zabrousíme do vod filmových. Koně se přece také střílejí je film natočený podle románové předlohy, poetický, angažovaný a využívající krásných filmových kliček a možností své doby.

Sidney Pollack Koně... natočil v roce 1969, předloha a i film jsou situované do doby velké hospodářské krize, ale co si budeme povídat, to je jenom vhodně rámující prostředí pro předání hlavní myšlenky. Občas jsi tak strašně v hajzlu, že bys udělal cokoliv aby ses z něj dostal. A když ani to nepomůže, tak ti nezbývá než ta poslední cesta.
A právě nevyhnutelnost kola osudu, které nás všechny semele a proti kterému nemůžeme nic dělat ať se snažíme sebevíc je leitmotivem celého filmu.

Baví mě prostřihy na soudní proces s Robertem, který nejprve nechápeš, ale čím víc se film blíží ke konci, tím víc je ti jasné, co se stalo. Ostatně podobnou vypravěčskou kličku použil i Mike Nichols v o rok později natočené Hlavě XXII.
Film je poetický přesto realistický. To je podstatný. Od téměř impresionistických motivů a záběrů, které pouze uvozují nálady až po brutální a čisté scény toho jak skutečně vypadá zákulisí podobných soutěží, kdy ani vítěz nedostane výhru celou.

Film uvozuje symbolická sekvence, krásného silného běžícího koně, který si zlomí nohu a musí být utracen. Stejně tak i hlavní dějová linka začíná náborem tanečníků do tanečního maratonu, všichni jsou mladí, krásní, plní víry a energie.
Ta ale rychle opadá. Naděje se hroutí, síly je opouštějí, někteří odcházejí sami, některé musí odnést na nosítkách lékaři. A mezitím organizátoři maratonu, diváci, lékaři, rozhodčí... ti všichni koukají jak se lidé kolem nich na parketu ničí, jak kvůli penězům (a to ještě později zjistí, že z výhry musejí zaplatit účty pořadateli), kvůli pomíjivé chvilce štěstí, na kterou za velké krize neměl nikdo nárok, zahazují sebe sama, ponižují se, sbírají pár drobných které jim nškdo hodil, ohrožují zdraví svoje a svých milovaných.

Nad tím se tyčí Glorie, v podání nádherné Jane Fonda, která soutěž chce vyhrát. DOkázat si, že na to má, chce získat peníze. Chce uspět tak moc, že si jako partnera vybere náhodného mladíka, když jejího původního partnera zamítnou pro nemoc. Chce si dokázat, že její život může být lepší, zářivý a dokonalý, že může i přes těžkou krizi získat bohatství a slávu. Je cynická od první chvíle kdy se objeví na plátně. Je cynická a hořká a dokonalá. Postupem času, ale měkne (v dobrém slova smyslu) její iluze opadají, znechucení roste a vyvrcholí jejím rozhodnutím všechno skončit. Konec v taneční soutěži je i jejím koncem.

Robert její partner je oproti ní úplně jiný. Milý, hodný kluk, kterému stačí koukat se na oceán a slunce. I jeho ideály jsou ale otřesené a posledním, dobrým a vlastně i idealistickým gestem je to, že Glorii pomůže s její sebevraždou, přestože z ni půjde do vězení. Prokáže jí stejnou službu, která vlastně dala jméno celému filmu (a knize), když už nemůžeš dál a víš že není možnost jak by ses mohl uzdravit a srovnat s realitou, potřebuješ konec.

Krom ústřední dvojice sledujeme i několik dalších párů, které se s maratonem trvajícím přes dva mšsíce vyrovnávají, nebo spíš nevyrovnávají, každý po svém. Intriky pořadatelů jsou už jenom smutným akcelerátorem jejich zhroucení a zdravotních potíží. Nejvíc mě fascinoval chudý manželský pár - James a jeho těhotná manželka. Nechtěla a nemohla se svého dítšte vzdát, přestože věděla, že jej nemá jak uživit, přihlásili se do tanečního maratonu, nejdéle jim vydržely iluze, zejména proto, že kdyby přišli i o ně, neměli by už vůbec proč žít. Manžel ochotný riskovat žiot své ženy i jejich miminka, jen proto aby se o ně mohl postarat. Brutální, přímé a moc smutné.

Koně se také střílejí je nadčasová klasika, nádherná a smutná, brutálně pravdivá a já si ten film asi půjdu pustit ještě jednou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 17. června 2017 v 19:43 | Reagovat

Ještě jsem ho neviděla, ale zaujal mě, určitě si jej seženu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama