Čas čarodějnic - Deborah Harkness

24. června 2017 v 16:10 | Kočička |  Recenze
Všichni máme knížku, kterou potřebujeme. Jednou za čas. Nemusí to být nutně Remarque, Shakespeare, ani Murakami, prostě knížku, kterou čas od času potřebujeme přečíst, aby nám bylo hezky a svět byl zase krásný.
Já si ujíždím na fantasy pro holky. A přestože jsem si prošla svojí Stmívací fází (a mám ho dodnes v knihovně protože se za to nestydím), tak věk i čas pokročil a já teď vyžaduju fantasy prolnuté s fakty.

A Deborah Harkness mi to servíruje požehnaně. Tato Američanka je vystudovaná historička (ostatně stejně jako její hlavní ženská hrdinka). Prošla nejpřednějšími americkými univerzitami a na jejím psaní fandím hlavně tomu, že má nabouchané reálie a románům předcházely rozsáhlé rešerše. To Kočička ráda.

Jejím zatím jediným beletristickým počinem je trilogie - Čas čarodějnic, Stín noci a poslední Kniha života.
Děj začíná prostince. Na světe krom lidí, existují i upíři, čarodějnice a démoni. Společně žijí a jakž takž fungují a na vše co se týká bytostí dozírá jakási Kongregace (která v dalších dílech sehraje zásadní roli).

Diana Bishopová je historička a čarodějnice. Když v knihovně pátrá po materiálech pro svou přednášku objeví začarovaný rukopis a ukáže se, že ho chtějí všechny bytosti, v čele s upírem Matthewem de Clermont.
Co potvora náhoda nechtěla, zamilují se do sebe, žijí spolu, překonají překážky které jim klade zkostnatšlá společnost bytostí a Kongregace a ve všech třech knihách se snaží získat znovu onen rukopis, po kterém se slehla zem. Věří, že díky němu zjistí jak je to s původem bytostí a celým řádem světa. Zbytek si přečtěte, stojí to vážně za to.

O co mi ale jde, je fakt, že část knih se odehrává v minulosti. Konkrétně v alžbětinské Anglii. Ale taky Rudolfinské Praze. Alchymie střídá čáry, současnost prolíná historii a když se na scéně objevují skutečné pražské a české reálie, tak aspoň trochu uvědomnělý čtenář ocení všechnu práci, kterou si autorka s předvýzkumem dala. (A když na scénu nastoupí v epizodní roli mladičký Vilém Slavata tak i moje srdéčko historičky zaplesalo a udělalo tři salta.)

Je to román pro holky, pardon, ženy. Je a nehraje si na komplikovanou vědeckou prózu. Ale dokazuje, že i román pro ženy s hlavní milostnou linkou mezi čarodějnicí a upírem nemusí být třpytivý a kýčovitě vyhnaný. Že i román pro ženy se dá napsat chytře. Odborně. Nepodceňuje inteligenci jedince.
Vzhledem k tomu, že hlavní upír je biochemik (a nejčastěji zpracovává krevní vzorky, haha) objevují se i vědecké pasáže z biochemie, sekvencování DNA, které laik asi nerozebere, ale když jsem pasáž předložila kamarádům biologům, tak mi odsouhlasili, že i tahle část je fakticky správná. Akorát se v ní mluví o upíří DNA. Smějící se

Jsem zrovna v nové práci, odstřižená od světa, takže jsem se obklopila knihami, které jsem ještě nečetla, které jsem četla a miluju a takovými, které nemusím zrovna číst dvakrát do měsíce, ale chci je kolem sebe. Sem patří i trilogie započatá Časem čarodějnic.

Je to zamilované, je to chytré, je to poutavé. Knížka, ani autorka si nehraje na něco co není, ale přesto nesnižuje čtenářky (a čtenáře) tím, že by jim předkládala předžvýkané zjednodušené lovestorky, kterých jsou v knihkupectví plné regály. Čte se to samo. Nejde se odtrhnout. Přísahám Bohu, když jsem ty knížky teď po nšjaké době otevřela, tak jsem nespala tři dny, protože přes den jsem pracovala a v noci se od Čarodějnic nemohla odtrhnout.

Krásný letní oddechový čtení pro chytrý holky, který se nestydí za to, že věří na čarodějnice, démony a upíry.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dominátor Dominátor | Web | 24. června 2017 v 16:29 | Reagovat

http://lagablog.blog.cz/1701/novy-rok-2017

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. června 2017 v 1:09 | Reagovat

Knihy se mi moc líbily, ale doporučuji slovenský překlad (Martin Štulrajter). Český překlad totiž knize ubere minimálně 20% na čtivosti! :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama