Ukulele orchestra jako Brno - Hity z kazety

14. prosince 2016 v 19:59 | Kočička |  Recenze
Co je to ukulele? Za A - Takový ty nedomrlý kytarky s co se s nima hraje tak maximálně křoví na Zahradě a Portě. Za B - Nástroj pro ty, co jsou líný učit se na opravdovou kytaru, bo to má jenom čtyři struny (většinou). Za C - Nástroj, který ve správných rukách zní, jak byste to nikdy nečekali.
A správná odpověď zní... Virbl, prosím... C.

Jsem dítě odchované folkem, ukelele znám a vždycky mi přišlo legrační jaký má zvonivý zvuk a jak v rukách medvědoidních folkařů vypadá legračně maličké. Vím, co se na to dá zahrát a často mě nepřestane udivovat Radim Zenkl, který je tak trochu neoficiálním králem hry na ukulele. Chtějí ho u nás i ve světě.

Ale dobrých ukulelistů běhá po světě mnohem víc. Třeba v sobotu jsem jich na jednom pódiu viděla hned deset. 10. prosince totiž v Sono centru křtil CDčko Ukulele orchestra jako Brno. A v něm už nějakou dobu hraje a zpívá můj kamarád Tom, který nás pozval. Já jsem nikdy předtím Ukulele orchestra nikde neslyšela a Youtube mi nabídl pár mobilových videí z koncertů, takže jsem vlastně nevěděla, co mám čekat. O to víc (a mile) jsem byla překvapená.

Před Sonem se tlačila fronta, sál byl plný fanoušků. A co bylo nejlepší, tak všech věkových skupin. Byly tam osmileté děti i osmdesátileté babičky. Jasný přetlak tvořila ovšem věková kategorie mojí mámy, což je dost pochopitelný protože repertoár Orchestry rezonuje hlavně s jejich dopíváním.

A co, že to ten Ukulele Orchestra jako Brno vlastně je? Je to uskupení muzikantů, kteří spolu ve větších, či menších obměnách hrají od roku 2010. V současné době tvoří zdravé jádro kapely deset ukulelistů (Karel Heřman, Paul Holland, Tomáš Oakland, Andrew Oakland, Martin Krajíček, Michal Reich, Michal Řihánek, René Senko, Libor Vyhnálek a Jiří Kostelecký), jeden basák (Aleš Svoboda) a perkusista (Jiší Suchý). Celkem tedy dvanáct osob. A to už je orchestr. Některé písničky jsou aranžované s bicími, pro které případy Jiří Kostelecký zahazuje ukulele a usedá za soupravu. Sem tam se ozývá i foukací harmonika.
Hrají covery známých i neznámých popových, rockových, alternativních a jiných super songů. Hrají je jinak. Hrají je po svém. A hrají je na ukulele. Že se ta kombinace zdá trochu divná, vám může připadat jenom do prvních tónů.

Řekněme, že song Psychokiller od Talking Heads už by se neměl hrát v jiné úpravě. Songy se do repertoáru vybírají demokraticky. Kdokoliv může přijít, zahrát co by chtěl hrát a ostatní se rozhodnou zda ano či ne. Rozhodnutí se často odvíjí od zpěváků, kterých je v kapele několik a jsou fantastičtí.

Mě osobně třeba naprosto odrovnal Michal Reich, kterého znám jako úžasného muzikanta, skvělého basáka i basistu, ale v životě by mě nenapadlo, že takhle zpívá a za zamračenou fasádou schovává geniální komediální talent, který se projevuje u některých písniček, zejména u In summertime.

Na pokřtěnátku se objevují hlavně písničky o lásce. Protože co jiného taky na kazetě kdy mohlo být, že? Od očekávaných hitů jako je třeba Mamma mia, až po mírně překvapující Kashmir od Led Zeppelin. CDčko natočené v brněnském studiu Indies rozhodně nedělá svům autorům ostudu. Já osobně rozlišuju čtyři druhy hudby (Skvělá tak, že z ní mám husí kůži, Dobrá, Špatná, Hrozná tak, že mě z ní bolí hlava) a CDčko Ukulele orchestra se s klidným svědomím řadí na pomezí prvních dvou kategorií.
Stihla jsem si ho zatím v autě pustit jenom čtyřikrát a zabavila mi ho mamina. Chce ho taky.

Co dodat závěrem? Že Ukulele orchestra jako Brno se řadí mezi moje nové oblíbené kapely. Poslední CDčko Hity z kazety je must-have pro každého milovníka dobré české muziky. A tu českou muziku mi nevymluvíte, protože i když jsou to covery, tak přidaná hodnota je v podobě dobře udělaných zajímavých aranží.

Nepodařilo se mi splašit, kde se dá na netu sehnat CD ke koupi, tak alespoň odkaz na bandzone, kde jsou i kontakty a ukázky z některých songů.

Jo a tímhle songem celé CDčko začíná a mě to prostě baví.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=9aAy5V0Z8Ow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 retrofeeling retrofeeling | Web | 14. prosince 2016 v 20:49 | Reagovat

Já se na uke učím :) Je to lehké a zábavné :)

+ díky za tip, zní jim to skvěle :)

2 Daisy Daisy | Web | 28. prosince 2016 v 10:49 | Reagovat

Je to super! Ten klip mě odrovnal, protože to je jak nějaká zahraniční kapela :). Já mám ukulele ráda, ale rozhodně by mě nikdy nenapadlo, že to může být (s pár dalšími nástroji) orchestr :).

3 Kočička Kočička | Web | 29. prosince 2016 v 18:39 | Reagovat

[2]: O co teprve, když si uvědomíš, že ty ostatní nástroje jsou vlastně jenom rytmika, takže tvrdé jádro orchestru jsou jenom a zase ukulele :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama