Soukromá revoluce

9. prosince 2016 v 18:54 | Kočička |  Fejetony
V poslední době mě až příliš lidí překvauje a zaráží. Většinou lidí u kterých mě zklamání pramenící ze střetu s realitou moc netrápí, ale pak i u lidí, kteř jsou mi blízcí a na jejich názory dám a vážím si jich. Tedy většiny.

Abych se dostala ke své soukromé revoluci, musím začít zeširoka. Jsem naivní. Já vážně věřím v morálku, hodnoty, pravdu, lásku a otevřenou náruč všem co ji potřebují. Stejně tak ale věřím na zodpovědnost, plnění daného slova a nutnost aktivně se zapojit - nebýt jenom ovce v davu.
Chci být svobodná, ale jsem ochotná za to platit svou odpovědností. Tohle poznání teď prostupuje mým životem.

Chci cestovat a jsem ráda, že mohu. Ale taky se odpovědně pojistím, zaplatím si vízum, našetřím na letenku, nebo na vlak.
Platím si zdravotní pojištění a sociální odvody, ale chci mít možstnost si vybrat, zda na chřipku nasadím hnusné prášky, nebo bylinky a kde se narodí moje děti. Ty moje se narodí doma. A protože jsem si informovaně vybrala tuto možnost, počítám i s eventualitou, že se něco nemusí povést a špatně to skončí. Ano, tomu rozumím, ale nerozumím proč se stát snaží toto riziko ještě vzýšit perzekucí porodních asistentek, které k domácím porodům vyjíždět nesmějí. Já bych si porodní asistenknu klidně i zaplatila, přece jenom na ně stále český systém pohlíží jako na nadstandart a ten si taky připlácíme.

Dneska jsem byla v bance. Sjednat si spoření. A překvapilo mě, že dotyčná banka si chce archivovat moje osobní údaje ještě pět let po skončení našeho smluvního vztahu. Na můj dotaz, zda je to běžné mi bylo řečeno, že ano, a ať to teda podepíšu. Ptala jsem se jestli je to tak u všech finančních produků oné banky. Prý je. A mě vrtá hlavou. Muž si vezme úvěr, aby manželce opravil kuchyni. Úvěr řádně splácí, ale pak jeho žena onemocní, on se o ni musí starat. Léčba je drahá. S několika splátkami se opozdí a banka jej zavede do SOLUSu jako dlužníka. I poté co se muž zvet a úvěr řádně splatí i s penále a nedoplatky, ale jeho osobní údaje v SOLUSu budou těch pět let po skončení smlouvy. A on si nebude moct vzít další půjčku, bude na něj pohlženo jako na rizikového klienta a celkově mu to nepřinese nic dobrého. Je to v pořádku, ptala jsem se onoho bankéře. Prý neví a hlavně mám podepsat.

Obecně mě baví chodit do bank, na úřady a ptát se lidí, jestli jim ten systém ve kterém pracují přijde normální. A morální. Ptám se stejně tak svých pedagogů.
Babiš a jeho urážlivý předpoklad, že co podnikatel, to zloděj, takže EET na ně. Aplikace bonzačka pro nahlašování restauratérů. Snižování rezervy státního rozpočtu, aby mohl říci Ušetřil jsem. Prezident jež bez skrupulí prohlásí o americké kandidátce na prezidentku, že neuspokojila manžela a neuspokojí Ameriku do veřejných médií. Řekne to o naprosto cizí ženě a je mi jedno, že citoval jiného troubu se stejným problémem a sklonem k exhibicionismu.

Ale stejně jako lidé, kteří očividně nemají problém s tím, žít bez morálních hodnot a je jim jedno v jakém systému se pohybují, hlavně že mají co jíst, pít, kde byldet a za co poslat děti na lyžák, tak stejně tak mě štvou ti, kteří na systém nadávají v hospodách ale pak si stejně koupí Vodňanský kuře, podepíšou nevýhodný úvěr a spoření se záporným úrokem a volit radši ani nejdou.

Já jsem šla do sebe. Stojím si za svými názory, ikdyž jsem přišla o pár kamarádů. Snažím se nepodporovat velké obchodní řetězce ale radši jdu do Zeleniny a k řezníkovi na rohu, kde mají to samý a podstatně levněji a navíc většinou z ČR. Až budu velká a pořídím si ten vysněný domeček, chci mít svoji zeleninu a pár slepic, ikdyž se jich bojím a krmit je bude můj muž.
Stejně tak ted bojkotuju Nestlé. Hlavně kvůli jejich trvzení, že voda není zadarmo a všechny vodní zdroje by měli mít vlastníka. (Nevím jesli jste tu kauzu zaznamenali, ale bližší info je zde)
Jakože se dožiju doby, kdy na mě na procházce u pramínku vyskočí kontrolor a naúčtuje mi dvacku za naplnění čutory?
Přišla jsem díky tomuhle bojkotu o svoji neoblíbenější čokoládu - bílou Orionku, protože Orion vlastní Nestlé. Stejně tak už si neudělám dobrý instantní kafe, protože Nescafé je taky jejich. Ale co, stejně mám radši to z pressovače.
Asi se mi zase začnou třepit vlasy, protože i moje úžasná maska od Garnier patří Nestlé.

Ale mě to nevadí. Rozpoutala jsem svou malou soukromou revoluci. Jedna Kočička, asi Nestlé na lopatky nepoloží, ale aspoň si stojím za svým. A nemusím si připadat jako pokrytec, co káže vodu a pije víno.
Taky uvažuju o politice. Jako aktivní. Ikdyž mě znepokojuje zkušenost některých mých známých, kteří do politiky vstoupili taky plní ideálů a po pěti letech to museli vzdát, protože nebyli schopní čelit mašinérii utlačování a podpásovek. Ale někde to i vychází, třeba Žít Brno!. Taky banda idealistů a dotáhli to až na radnici.

A tak si říkám, že kdyby si tu malou soukromou revoluci zorganizoval každý z nás, tak by se nám tu žilo o poznání líp.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ortie Ortie | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 19:05 | Reagovat

Souhlasím s tebou, velice hezky napsaný článek. Opravdu některé věci jsou těžko pochopitelné a měli bychom se snažit, aby se nám tu žilo dobře.

2 Eliss Eliss | Web | 9. prosince 2016 v 19:07 | Reagovat

Bankám nevěřím, a účet si nikdy nezaložím...

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 9. prosince 2016 v 19:26 | Reagovat

Já už taky nevím, co je normální.
Tedy, ona se ta hranice "normálního" nějak posunula...
Když uvedu blbej příklad... V sedmičce nám učitelka vydrhla ksicht školním mýdlem i jen za podezření na šminky...
Dnes chodí namalované holčičky i do školky a maminky jim po večerech lakují nehty...
A teď mi řekni, co mám vidět jako normální...

Všechny tyhle normy jsou někde úplně jinde, než mi připadá normální... :-(

4 Kočička Kočička | Web | 9. prosince 2016 v 19:28 | Reagovat

[1]: Právě... Jenže ono je to těžší než jenom o tom mluvit... A to je problém té odpovědnosti... Všichni chtějí svobodu, jistotu, atd.. Ale už proto nechtějí nic dělat...

[2]: To jsem si říkala taky, ale hle... Mám ho a používám...

5 Kočička Kočička | Web | 9. prosince 2016 v 20:05 | Reagovat

[3]: Občas si připadám, že normální už není nic. S paní učitelkou to naprosto chápu, já když vidím některé holčičky pobíhat kolem základem, tak si říkám, který bordel s nezletilými nevěstami přijel do města... A matky to podporujou. Normální je podle mě snažit se nepodvádět i ty "obyčejný normální lidi". A to je třeba to co mě štve na bankách... Ten hroznej přístup, chlap na mě byl dneska načučený, že jsem si chtěla přečíst co podepisuju!!!! Na úřadě si tě přehazujou jako brambor, ale nikdo ti reálně neporadí a ještě jsi za blbce, že nevíš kam jít.
Chápu, že snaha podnikatele (i těch bank nakonec) je vydělat, ale to jde přece udělat i bez toho abych čůrala na hlavu těm co mě živí, zákazníkům.
Z hlediska třeba tý morálky u mých kamarádů... Já se hrozně bojím války, bojím se terorismu, který co si budeme povídat nejfanatičtěji bují meti muslimy. Ale stejně tak si myslím, že se má pomáhat, když je to třeba. A dokonce mi nevadí ani ekonomický uprchlík, pokud přizná, že jde z prací a je ochoten se integrovat, tak proč ne. Jsou práce, které líný čecháček dělat nebude, protože jsou "pro barevný". Mě prostě mrzí, že dneska se děti od mala indoktrinujou tím, že vlastně držet slib a slovo není až tak třeba. (Mnou osobně vyslechnutá rozprava mezi maminkou a její cca šestiletou dcerkou) A že stejně nikdy nic moc nezmění, tak se musí stádně přizpůsobit a nechat to bejt. Ach jo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama