O Babišovi, EET a o tom, co nás můžou naučit americké volby

6. prosince 2016 v 9:40 | Kočička |  Fejetony
Jako chronický optimista jsem o tomhle námětu rozmýšlela déle, než bývá u mého psaní obvyklé. Asi měsíc. A hlavou mi šrotovalo - Napsat, nenapsat? Velmi hamletovské.
Ale vyhrálo napsat.
Přestože o Babišovi a EET už bylo napsáno mnohé, často i na blog.cz (např. Lúmennka skvěle dokumentuje). A já do toho kopu zas a znova. Mě ten chlap totiž fakt hodně vadí. Projevem, chováním, tím co prosazuje, jak lže nikoliv sobě do kapsy, ale nám co ho platíme z vlastních daní a ještě mu cpem výplatu za Vodňanský kuřata.
Nemám ráda blahosklonné a arogantní lidi. Vůbec. Ve mě je něco, co na jejich blahosklonnost a aroganci reaguje nutkáním zvracet a rozbít jim hlavu cihlou.
A pan Babiš mi tyhle příznaky způsobuje dlouho. Jeho ekonomické čáry, díky kterým pravděpodobně získal taky většinu hlasu detailně rozebrala ekonomka Šichtařová ve svém článku. Já rozumím tomu, že Jarda z horní dolní, který v životě neviděl daňové přiznání a jediná jeho finanční gramotnost spočívá v tom, zařídit aby měsíčně neutratil víc než vydělá, bude zjednodušená Babišova hesla vítat jako spásu z nebes, která po letech "špatného hospodaření" konečně přišla.

"Poslali jsme do krajů nejvíce peněz v historii." je super. Jenže se posnižovala státní rezerva a až ty peníze nebudou (jakože se s tím počítá už pro příští rok), tak nám rezerva bude kruci chybět.
"Budu stát řídit jako firmu." je heslo, za které by se měl marketér, který ho vymyslel poslat před soud za úmyslné klamání veřejnosti. Něco takového totiž reálně není možné. Stát má totiž narozdíl do firmy spoustu jiných povinností a poslání. Jako třeba veřejné blaho a podporu odvětví, které jsou jenom černou dírou na peníze. Kadý rozumný podnikatel by takové odvětví ve své firmě nestrpěl a rovnou ho odstřihl a divizi uzavřel. Ale jak by se vám líbilo bez divadel, muzeí, věznic, nebo škol, které de facto neprodukují žádný zisk a jsou právě takovými černými dírami na peníze (a jako studentka Divadelního managementu a Muzeologie takovéhle věci říkat můžu!).
Veřejnost se nechala koupit za koblihu a slib levnějšího piva, který se po zavedení EET taky ukázal jako nehorázná lež, protože všechny hospody zatím spíš zdražují, aby vykryly deficit způsoben novým systémem.

A Babiš se směje, chodí po hospodách v Praze a ptá se jestli nedostane facku. Já být na místě protozovatelů, ani neodpovídám a rovnou mu ji vyšiju. Ani ne tolik za debilní systém, který každého podnikatele v Čechách automaticky podezřívá ze zlodějny a zavádí se "pro lepší kontrolu nepoctivých podnikatelů". Wow, tomu říkám podpora českého podnikání.

V politice, showbysnysu, umění, novinařině a v životě víc než kde jinde platí, že každá kauza má krátkého trvání. A i ty skutečně největší kauzy časem vyšumí. Už proto, že nastoupí nová generace.
Ale kauzy spojené s Babišem šumí pro mě až moc rychle. Čapí hnízdo? Zapomenuto. Že tomu pánovi patří půl mediálního prostoru v ČR? Kdo by se tím zabýval. V České republice je taky konflikt zájmů u politiky ošetřený dost laxně. Inu ten zákon si psali politikové pro sebe, takže se není čemu divit. Že udával StB? To se jen tak zmínilo. A národu, který se tak bije za své svobody a práva, to nijak nevadí, že jim ve vládě sedí bonzák.

A právě bonzáctví, je to co mi na EET vadí nejvíc. Smířila bych se i s potupným předpoklad, že kdo podniká krade. Ale vytvořit k tomu i formulář bonzáček, aby se mohli podnikatelé práskat hned od prvního dne, to je bomba. Co předpoklad, že personál s tím krámem ještě pořádně neumí? Co když je nějaká chyba? Má podnikatel radši zavřít a přijít tak o celodenní tržbu? A když to riskne, s tím, že problém vyřeší za pochodu, ale třeba nevydá účtenku hned ale tržbu zadá až večer kdy bude klid a pokoj na řešení problému, tak ho bonznout hned za tepla?

Za den a půl oficiálního provozu EET přišlo 130 udání. A já se vsadím, že ten StBák v Babišovi se směje až se zalyká. Protože tenhle národ, který tak volal po svobodě a kapitalismu a lepších zítřcích si sám kálí do hnízda a ještě se vrací o padesát et nazpět. Akorát už e nepráská, kdo ukradl cihly ze státního ani kdo tajně poslouchá americkou hudbu, ale kdo netiskne účtenky.

Nestačím se divit. Moje matka klíčema nezvonila. Studovala v Brně a tam ta revoluce, tak nějak nestihla přijít včas. Ale já vím, že kdyby mohla zvonila by. Moje konvenční, konformní mamina je totiž srdcem i duší revolucionář. A mě je trapně, za moji generaci, že jsme tohle dopustili. Že jsme nechali toho pána sednout do vlády, přestože zdravý rozum odporoval. Že jsme ho nechali zvolit do Senátu.
Vůbec mám pocit, že nám chybí ten správný revoluční duch jaký byl v našich rodičích. Asi proto, že my jsme to nejhorší nikdy nepoznali a tak si nás každej koupí koblihou a slibem, že stát bude mít víc. Ale že nám šmahem sebere možnost seberealizace a naplněného pracovního života, obmezením podnikání v takové formě, jako je EET, to už je nám jedno.

Se zájmem jsem sledovala americké prezidentské volby. Zajímalo mě, jestli se potvrdí moje odhady. A jo.
Taky si zvolili podnikatele, co sliboval, že bude líp. A posadili ho rovnou do Bílého domu. Trump měl sice o trochu výbušnější rétoriku, než Babiš, ale to se tak nějak hodí. Američeni výbušnější rétoriku rádi.
A my máme rok na to sledovat, co podnikatel v čele státu udělá s nejmocnější demokracií světa. Protože za rok... Za rok to Babiš zkusí i tady.
On to sice neřekne hned. Ostatně i do politiky nechtěl vstupovat. Ale nakonec kandidovat bude. A bojím se, že vyhraje.
Bojím se proto, že až vyhraje bude mít symbolickou roli prezidenta, která ale pořád nějaké pravomoce má, třebam ilosti, vyznamenání, veta, jmenování ministrů a schvalování vlád. A navíc bude podpořen širokou základnou politiků ANO, keří budou do posledního naplňovat jeho myšlenky, názory a idee. A s tím, už neuděláme fakt nic.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karol Dee Karol Dee | Web | 6. prosince 2016 v 11:21 | Reagovat

Hm. Řídit stát jako firmu přináší dle mého spoustu paradoxů. Hlavní účel podnikání je zisk (z definice této činnosti). Vedení státu by snad mělo mít cíle jiné. Na druhou stranu však existují i paralely, například baťovský spokojený dělník makal víc. K tomu bych přirovnala ta divadla, která jsou státofirmě prospěšná oklikou.

A cidím, nejsem jediná, kdo si všiml paralely s Trumpem. Ale neboj, pár průserů a lidi Babiš omrzí. Přijde někdo, kdo znovu nabídne něco super lákavého a budou volit toho. :)

2 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 6. prosince 2016 v 13:48 | Reagovat

Milá Kočičko, Tys mi dala...
Článek je na opravdově vážné téma, ale byly chvilky, kdy jsem při čtení prskala víc smíchy, než vzteky...
Nemůžu si pomoct, ale já prostě budu ochotně číst všechno, co napíšeš, protože Tvůj styl psaní miluju.

No a k panu B.
Já už jsem zkoušela přirovnat stát k lecčemu, mám tři děti a nějak jim to přiblížit musím...
A asi nejlíp pochopili přirovnání k rodině.
Kdepak firma...
Rodina jsme.
Jako rodina máme nějaké vazby, nějaké závazky, nějaké povinnosti i nějaká práva.
Máme svoje nemohoucí a důchodové, máme svoje produktivní.
Máme svoji zábavu, ať už omezenou časem či financema.
A jeden každý z nás má nějaké povinnosti, jeden každý z nás má někoho (většinou celek), komu skládá účty...

Ach jo, zase jsem si vybrala jen maličký kousíček článku...
Asi to bude tím, že máš prostě pravdu a já k tomu nemám co dodat...

3 Kočička Kočička | Web | 7. prosince 2016 v 13:43 | Reagovat

[1]: Řídit stát jako firmu prostě není možné. Stát jako firma je předmětem mnoha dystopických románů i filmů. Společnost v něm sice prosperuje, ale svoboda jednotlivce není, prtoože všechno je podřízeno dokonalému produktu - tedy dokonalé společnosti.

[2]: Já jsem na tady ten článek právě přišla, když jsem přemýšlela, jak bych jednou svým dětem vysvětlila co se to tady v dnešní době děje a jak se jim omluvím za to, že jsme to dopustili. A příměr s rodinou se mi moc líbí, to si musím zapamatovat.

4 Eliss Eliss | Web | 5. ledna 2017 v 13:50 | Reagovat

Nemám ho ráda, a jsem zvědavá jak dlouho tu to EET vydrží :-/

5 sdfgsdf sdfgsdf | 5. ledna 2017 v 14:48 | Reagovat

Trochu mi v té kritize chybí hlavně to, jak Babiš k penězům přišel - stojí fakt za kouknutí - projít si ty podivné věci, které se kolem jeho prvního zbohatnutí staly :)))

Jinak nevím, proč Babiš všechny tak sere - teda jako chápu, mě sere taky. Jenže problémem je, že ostatní nejsou o nic lepší. Sobotka je taky ultramegazmrd a s Babišem si může podat ruku (a taky že jo - spolupracovali společně na EET, takže to není jen práce babiše, ale hlavně ČSSD).

To samý pro Americký volby - Trump je možná čurák, ale Hillary není o nic lepší - taky provedla strašně moc špíny a děsivých věcí - je to strašná svině, tak pozor na to.

Mně připadne, že politická hra je hodně založená na tzv. "falešném rivalství" - tj. dva politici hrají v televizi, že jsou jako oheň a voda, černá a bílá - že jsou prostě rivalové, co proti sobě bojují... Podobně jako Zeman vs Schwarzenberg - Trump versus Hillary. Sobotka taky hraje v TV divadílka, jak je proti Babišovi.

Jaká je skutečnost? 2x to samý v jiným obalu, toť vše. Je tady jenom jedno opravdové rivalství - svoboda versus nesvoboda.

Trump, Hillary, Babiš, Sobotka, Zeman, Schwarzenberg a politici obecně stojí na straně nesvobody.

6 sdfgsdf sdfgsdf | 5. ledna 2017 v 14:51 | Reagovat

A jinak Lúmenka nemá zrovna moc co Babišovi vyčítat - taky podporuje spoustu omezování svobod a totality. Hlavně už jen tím, že je etatistka.

7 David David | E-mail | Web | 5. ledna 2017 v 16:30 | Reagovat

Také jsem o tom psal:

http://david-r92.blog.cz/1610/jsme-narod-uplatnych-kobliharu

8 Marka Marka | Web | 5. ledna 2017 v 17:10 | Reagovat

:) mě strašně vadí, jak EET je na veřejnosti překládáno - každý podnikatel krade... Je to komplikace, která likviduje malé podniky - oni třeba mají počítače, co to nestíhají, novou pokladnu apod, takže v konečným výsledku je to investice za 20 - 30 000 a to se na podniku většinou odrazí ... pana Babiše taky nemám ráda a je mi velmi nesympatický, každopádně mám stejné obavy jako ty...

9 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 5. ledna 2017 v 17:24 | Reagovat

No - nejsou lidi.
Já sice Babiše nemusím, ale...
http://alka-fejetony.blog.cz/1701/kontraproduktivni-lex-babis

10 JB JB | 5. ledna 2017 v 17:41 | Reagovat

Konečně dobrej politickej článek, co neklouže jen po povrchu lacinýho kritizování. Ve všem souhlasím a taky se pozastavuju nad tím, co všechno je možný, aby se mu prominulo. U nás existuje obrovská závist, jakmile má někdo nový auto, tak je problém a u Babiše se to nějak přehlíží a naopak se zdůrazňuje, že on si do politiky nepřišel vydělávat. Je to jeho plus! Ze všeho se teď dělá jeho plus! Proč? A jeho "nepolitika" je taky neuvěřitelná, on - ministr financí, vicepremiér - není politik!

11 Sasanka Sasanka | Web | 5. ledna 2017 v 19:23 | Reagovat

Máš pravdu, stát musí fungovat jako firma, ale ve výsledku jde oboum o to samé - maximalizaci blaha (ať už se tím myslí veřejné blaho nebo vydělané peníze). Divadla pomáhají maximalizovat blaho, proto je efektivní na ně posílat peníze, i když z toho zpětně žádné nevyděláme.
Rezervy se sice možná zkrátily, ale ve státu, který má miliardové dluhy se snad o nějakých rezervách nedá vůbec mluvit. Po šestnácti letech se vládě podařilo udělat přebytkový rozpočet.
A formulář bonzáček je tady proto, abychom se pohlídali navzájem. To, že za první den přišlo 10 stížností, není vina Babiše, ale závistivejch a nepřejících čecháčků, který jsou ublížený, že se Lojzovi s jeho hospodou daří a jim ne, tak to teda Lojzovi pěkně osolej, protože na svoje jedno ušmudlaný pivo za dvacet jedna korun nedostali účtenku...
Já jen, že jsem ze začátku z Babiše rozhodně nebyla nadšená, jeho koblihy mi přišly spíš pro smích a když poprvé Ano zabodovalo ve volbách, chytala jsem se za hlavu, co se to s tou republikou vlastně stalo. Chytala jsem se znova, když se do vlády dostala ČSSD. Jako spíše středopravicový člověk jsem dostávala z kombinace babiše a Sobotky osypky...
Ale popravdě... ono mu to šlape. Řídí nás jako firmu, a šlape mu to. A on ten předpoklad, že jsou všichni podnikatelé zloději, asi nebude zas TAK daleko od pravdy. Proč by jinak musely stovky hospod po zavedení EET zavírat (a ať mi nikdo nemluví o pokladně za třicet tisíc, zrovna minulý týden jsem byla v hospodě, kde to všechno zvládli naťukat do chytrých telefonů a účtenka jim vyjela z takové miniaturní tiskárny, kterou měli pánové přidelanou na opasku).
A pak ještě otázka do pléna. Napadá tě nějaký politik, který by byl lepší? To, co například dokáže z pusy vypustit Fiala (učí u nás, takže vím, že je to velmi inteligentní člověk, ale v té politice se z každého stane za chvilinku totální kretén).

12 stuprum stuprum | Web | 5. ledna 2017 v 21:08 | Reagovat

Babiš bude konečně důstojným nástupcem Gottwalda!

13 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 5. ledna 2017 v 22:21 | Reagovat

Stejně mám pocit, že Babiče volí spíš padesátníci a důchodci, než mladí lidé.

14 Kočička Kočička | 5. ledna 2017 v 23:38 | Reagovat

[4]: To je otázka...

[5]: Výrazné a jasné osobnosti chybí.České politice bohužel už chybí i výrazné a jasně definované strany z programem, který na nečem staví. Všechny nové strany jako ANO apod.staví na  a priori odporu k establishmentu a z toho se politika dlouhodobě dělat nedá.

[7]: [9]: Ráda si přečtu :-)

[8]: Přesně tak... POdnikáš=kradeš je podle mě nacelé té věci nejhorší.

[10]: Díky a naprostej souhlas

[11]: Já naopak píšu, že stát nemůže fungovat jako firma. Nesouhlasím s tím z podstaty svého založení, bytí a znalostí. Nemůže to fungovat. Je to líbivé heslo, nikolivdlouhodobý program a bude to cítit. Tak za rok nebo dva.
Přebytkový rozpočet je taky legranda, když se zamyslíš nad tím, jak ho docílil. TO moc pěkně rozebrala ekonomka Šichtařová ve svém článku: http://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=564740

[12]:Snad ne :-D¨

[13]: Není až tak pravda. I mladí naletí na populistická  hesla toho pána.

15 Kočička Kočička | 5. ledna 2017 v 23:38 | Reagovat

[4]: To je otázka...

[5]: Výrazné a jasné osobnosti chybí.České politice bohužel už chybí i výrazné a jasně definované strany z programem, který na nečem staví. Všechny nové strany jako ANO apod.staví na  a priori odporu k establishmentu a z toho se politika dlouhodobě dělat nedá.

[7]: [9]: Ráda si přečtu :-)

[8]: Přesně tak... POdnikáš=kradeš je podle mě nacelé té věci nejhorší.

[10]: Díky a naprostej souhlas

[11]: Já naopak píšu, že stát nemůže fungovat jako firma. Nesouhlasím s tím z podstaty svého založení, bytí a znalostí. Nemůže to fungovat. Je to líbivé heslo, nikolivdlouhodobý program a bude to cítit. Tak za rok nebo dva.
Přebytkový rozpočet je taky legranda, když se zamyslíš nad tím, jak ho docílil. TO moc pěkně rozebrala ekonomka Šichtařová ve svém článku: http://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=564740

[12]:Snad ne :-D¨

[13]: Není až tak pravda. I mladí naletí na populistická  hesla toho pána.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama