Ručně psaný blog

1. listopadu 2016 v 18:29 | Kočička |  Fejetony
Moje babička pouřívala kouzelné úsloví: "Kdyby, kdyby, kdyby v nebi byly ryby." Jako malá jsem nechápala jak je možné, že jsou ryby hodné a jen tak si hezky plavou a za to nemají automaticky nárok na nebe? Tak kde je nějaká spravedlnost.
Babička každopádně vytahovala pořekadlo pokaždé když jsem si hrála na Co by, kdyby... Co by, kdybych byla princezna? Co by, kdyby byli jednorožci? Co by, kdybych byla jedináček? (To byla velmi oblíbená fantazie!) Co by, kdyby pomeranče byly modré?
Nechtěla abych se zaobírala bezpředmětnými úvahami o něčem co není možné. Ovšem jak napovdá současné téma týdne a mnoho filmů, knih a uměleckých děl obecně, lidé se úvah nad neskutečnými paralelními realitami nevzdají.

Proběhlo tu několik článků na téma Co by, kdyby se nenardoil Hitler? Kdyby Německo vyhrálo 2. světovou válku? Co by, kdyby Amerika s Ruskem skutečně rozpoutali atomovou válku? Co by, kdyby se po válce nedostal k moci komunismus?
Pojďme se podívat trochu dál. Let do vesmíru? Pořád moc blízko! První republika? Možná, ale spíš ne. Průmyslová revoluce? Všichni by spokojeně v chudobě farmařili a ekonomické nůžky by byly rozevřené hezky doširoka. Třicetiletá válka? Sice lákavé (jsem fanda!), ale ne. Guttenberg? Ano, to bude ono!
Pojďme si povídat o tom, co by bylo kdyby ten šikovný Němec nepřišel s mechanickým tiskem.

V prvé řadě, by rozhodně nebyly knihy tak snadno dostupné. Pořád by se musely ručně opisovat, v 15. století tuto činnost vykonávali mniši v klášterech. Ručně opsané knihy byly velmi drahé, pravda nádherné, ale čekalo se na ně dlouho. Udělala se chyba, kniha byla unikátní, leč chybná. Pokud by se udržela tradice přepisování knih v klášterech, tak by se pozice církve spíše upevňovala, finance z prodeje knih by posilovaly církev a její vliv na společnost, politiky, trh a podobně.

Mohl by být poměrně zásadní problém s šířením kultury jak ji známe dnes. Tisky Shakesperarových her dostupné za pár centů všem? Zapomeňte! Problém je v tom, že můžete být sebegeniálnější umělec, ale pokud se nedostanete mezi masy (což bylo možné díky levným tiskům) tak máte smůlu.

Jakákoliv revoluce, ať už Velká Francouzská, Průmyslová, nebo komunistická, by měla ztížené podmínky protože bez letáků, které by rozšířily idee mezi nejširší vrstvy, by vlastně vůbec nemohly vypuknout. A ručně přepisované letáky, by finančně zruinovaly jakoukoliv revoluční buňku ještě před začátkem.
Á propos, komunismus. A taky nacismus, humanismus, dadaismus, socialismus, impresionismus, a mnoho jiných ideologických a uměleckých hnutí by pravděpodobně nikdy neopustily svá lokální hnízdečka. Engels by sice sepsal svůj Manifest. Ale prostý dělník, by si jeho kopii prostě nemohl dovolit. Hitlerův Mein Kampf by možná spatřil světlo světa, ale už by se nerozšířil mezi znechucené Němce. Humanisté by Encyklopedii možná vytvořili, ale nikdy by ji nemohli šířit. Dadaisté by pravděpodobně neměli své jméno, protože by každému bylo líto rozstříhat ručně psané knihy za spoustu peněz.

Knihtisk je vlastně poměrně důležitým ukazatelem celosvětových dějin. I když to tak na první pohled nevypadá. Občas to tak je, že malé věci ovlivní historii velmi a ty "zásadní" události, které hýbou dnešním světem vlastně z dlouhodobé perspektivy neovlivní nic.

Hrát si na Co by, kdyby, je dnes vůbec hrozně populární. Každá hospoda, kavárna, školní třída se mění v jedno velké herní kolbiště, kde se nejrůznější lidé přebíjejí se svými teoriemi o tom, co by bylo, kdybychom si nezvolili Zemana, nevstoupili do EU, přijali euro, nerozdělili Československo a tak podobně. Já si myslím, že by to možná vlastně vůbec nic nezměnilo. Že to hraní Co by, kdyby je jenom obrana našich nespokojených mozků, které se nedokážou vyrovnat s tím, že ať uděláme, co uděláme, některé věci prostě nevychází jak jsme si vysnili. A představovat si různé alternativy toho co by mohlo být je svým způsobem uklidňující, zejména pokud ty alternativy jsou strašlivější než současná realita.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 19:43 | Reagovat

A já bych se nevyučila jako knihařka, nemluvě o tom, že by vlastně padlo studium jako takové :-)
Lidé by se prostě učili. Od druhých. Nestudovali by :-)

2 Kočička Kočička | Web | 1. listopadu 2016 v 21:05 | Reagovat

[1]: A já bych neměla svoji knihovnu a to, co si budem povídat, by byla katastrofa největší. Přímo kolosální. :-)

3 ra.innie ra.innie | E-mail | Web | 4. listopadu 2016 v 20:09 | Reagovat

Oh ručně přepisované latáky, zvláštní. Velmi zajímavě pojaté téma týdne.

4 she-keeps she-keeps | E-mail | Web | 5. listopadu 2016 v 11:24 | Reagovat

Zajímavá úvaha. Dovolím si přidat do výběru na téma týdne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama