Nedej se... Prodej se!

17. října 2016 v 18:25 | Kočička |  Fejetony
Kvapem se blíží moment, kdy i já dostanu do ruky diplom, plivanec pro štěstí na rameno a budu vyslána do nemilosrdného světa pracujících. Doufám! Spolu s jinými studenty JAMU a Filosofické fakulty, si děláme legrace, že se potkáme buď na pracáku, nebo v řetězcích rychlého občerstvení, které alespoň dle četných vtipů, jsou stejně cílovou stanicí všech humanitně zaměřených studentů.
Nevidím to, až tak černě, přestože větu: A dáte si k tomu hranolky?, zvládám plynule v pěti jazycích. Pracovní trh je složitý a absolventy humanitních oborů přesycený. To je fakt. Stejně tak je fakt, že Česká republika má stejný počet vysokoškoláků, jako Velká Británie. A o při srovnání počtu obyvatel docela bije do očí. Stejně tak je fakt, že na trhu práce je nedostatek spíše technicky zaměřených a odborných pracovníků. Taky informační technologie stabilně rostou a hledají odborníky. Zato filosofů, filologů, psychologů a archivářů se každoročně ze škol vyrojí celé houfy a práce pro ně není.
Já jsem si taky naivně vybírala školu, podle toho co mě baví, než podle toho, jestli najdu práci. Jenže se to dobře vypočítalo a moje kombinace kulturní management (se zaměřením na divadlo) a muzeologie mi poskytují docela zajímavý základ a otevírají třeba i možnost pro samostatné podnikání.
Ovšem je tu reálný předpoklad, že se jednou stanu zaměstnancem. Já už vlastně částečně jsem zaměstnanec. I když sezónní a brigádní. Takže jakousi zkušenost s pracovními pohovory a žádáním o místo mám.

Jako malá holčička jsem upírala zraky k věkové hranici 15 let. To bylo to magické číslo, které mi umožňovalo jít na brigádu a vydělávat si ty miliony na hračky, žvejkačky a limonády s bublinkama. Pak mi bylo patnáct a já zjistila, že to je jedno, protože o patnáctiletou slečnu bez zkušeností, byť plnou entusiasmu, nikdo nezaměstná. Leda fastfood a já měla (a snad pořád mám) hrdost, která mi to nedovolila.
Můj tatík mi tehdy řekl památnou větu: "Musíš lhát. V životopisech lže každý."
Někteří z mých kamarádů a kolegů tuhle formuli dotáhli do dokonalosti, kdy jejich životopisy, připomínaly fantastické romány a pravdivé na nich byly pouze osobní údaje. Já jsem se většinou snažila jenom opsat svoje zkušenosti trochu lepšími slovy. Vaření kafe na dni otevřených dveří ve škole se dá přikrášlit jako pomocná organizace školních akcí. Stánkový prodej v sobě ukrývá zkušenosti s prodejem a kontakt s lidmi.
Naštěstí jsem velmi rychle pochopila co chci dělat a od té doby pilně sbírám zkušenosti hlavně z památkového úřadu a jako projektová manžerka.

Co ale chci říct hlavně, je, že se člověk nemusí snažit přikrášlovat si pravdu za každou cenu a jen aby místo dostal. Jak nás učí historie a seriál Přátelé (vzpomeňte si na Joeho), tak to vždycky nemusí znamenat úspěch. Navíc se nemá lhát.
A když v životopise vybájíte, že umíte devět jazyků, psát všemi dvaceti a plynule těsnopis, tak vás jistojistě potká v práci moment, kdy tyhle schopnosti někdo bude vyžadovat. A dostat padáka je podle mě horší, než neobstát při pohovoru. Nálepka lháře se s vámi potáhne dál. Refence, reference.
A tak volám z houfu těch, které za pár měsíců čeká stálé aktualizování životopisu a obcházení pohovorů - Nebojte se být sví! Ale taky se nebojte prodat co umíte a znáte. To co jste, je totiž to nejlepší co máte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 17. října 2016 v 19:11 | Reagovat

Připomněla jsi mi synka, který do životopisu, ve svých šestnácti letech, úplně v klidu vepsal, že má za sebou praxi jako stavbyvedoucí.
No, tak úplně nekecal, vedl stavbu tábora :-)
Já mám zas dloooouuuhou praxi ve výchově a výuce, jako kuchařka, pradlena a uklízečka, úžasné organizační dovednosti a podobně.
Protože jsem s těma harantíka doma už spoustu let a hlavně proto, že všichni ti potencionální zaměstnavatelé chtějí reference, či aspoň zpětnou vazbu. A kde já asi toho předchozího zaměstnavatele splaším? :-)

2 Nancy Nancy | Web | 17. října 2016 v 22:35 | Reagovat

drzim palce, aby si si nasla nieco co ta bude bavit a naplnat :)

3 Anna Anna | Web | 18. října 2016 v 18:38 | Reagovat

[1]: Synek přesně pochopil co je třeba... Nelhat úplně, ale zdobit a vyšperkovat. :-D Reference jsou na ránu, to je pravda... Já teď spoléhám na tvrdá data - co jsem udělala, kolik to stálo, kolik to vydělalo, kolik lidí přišlo, jak nás to bavilo... Plus si sbírám reference z novin a jiných médií o našich akcích... To je k nezaplacení.

[2]: Děkuju. Doufám, že se mi to podaří... Pomalu osnuju vychytralý plán, tak snad vyjde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama