A kruh se uzavře...

2. září 2016 v 11:56 | Kočička |  Fejetony
Nechci se zaobírat postapokalyptickými vizemi toho, jak naše přetechnizovaná společnost jednou dosáhne bodu zlomu a zhroutí se. Na to jsou jiní a lepší autoři.
Nechci se taky zaobírat tím, že současný vývoj společnosti znamená destrukci původních hodnot, rodiny a společenstev. I když si to můžu myslet. A téma k tomu vybízí.
Nechci se pouštět do složitých technických konstruktů, neb bych se mohla blamovat.
Chci se naopak vrátit.
Podívat se na zoubek historii. Možná ne tak vzdálené. Husity, ani švédské vojska v tomhle článku nehledejte.
Chci se zamyslet nad tím, co ještě našim babičkám, maminkám, přišlo běžné.

Inspirací mi, jako vždy, byl můj mladší bratříček. Je mu čerstvých deset let, je to velký kluk, co už je v pubertě (jeho vlastní slova).
Ovládá počítač, tablet, chytré telefony, internety natolik jako to já ve svých dvaadvaceti nedokážu. Paří bez uzardění hry doporučované pro mnohem starší děti. Najde kdejakou blbinu na netu a rozhodl se býti jůtůberem. Že to je ložený.
Ale tak nějak pozbyl ty dovednosti, co měla ještě naše máma, co ještě já si pamatuju.
Neumí se nudit, například. Přestože chodí do skauta, tak oheň si nerozdělá, nožem luk nevyřeže a píšťaličku neoťuká.
Viním pokrok. Viním pokrok z toho, že děti nevědí jak vypadá ježek, srna, jezevec. Neznají kukaččí vývržek a nepoznají jinou sovu než Hedviku z DVDčka.
Naše dítě bezpečně rozklíčuje, která příšerka z Minecraftu se mu na pikosekundu probleskla na monitoru, ale jedlou houbu neurčí ikdyby na to měl laboratoř a půl dne.

Viním pokrok! Viním společnost ženoucí se kupředu. Viním ambiciózní rodiče, co jsou od nevidím do nevidím v práci, aby mohli svým potomkům koupit dovolenou v letovisku s animačním programem, aby se nemuseli zatěžovat vymýšlením zábavy pro děti namísto toho aby je vzali spát pod širák, nebo k babičce na chalupu.
Vidím před sebou armádu dětí, které dokážou v pěti letech s kalkulačkou nahackovat Pentagon, ale nedokážou číst v mapě. Programují ještě v peřinkách, ale nevzpomenou si na básničku ke Dni matek.
Já jsem neměla tolik možností jako můj malý bráška.
Měli jsme jeden společný počítač, na který mě nikdy nechtěli pustit. Tak jsem si musela najít alternativní zábavu - stavěla jsem bunkry.
Na dovolenou jsme jezdili občas a pod stan, s dědečkem co nás naučil se potápět. V ten moment jsem měla takovou zábavu, že by se animátorům v letoviscích točila hlava. Lovila jsem ježky a škeble, stříkali jsme po sobě vodu ze sumýšů a házeli řasy. Zmužilejší chodili na ryby.
Básničky jsem se nejenom učila, ale i psala svoje vlastní.

Mrzí mě to. Mrzí mě, že dneska už v obavě z teroristů, úchylů, vrahounů a jiných podivných kreatur, rodiče nepustí svoje děti na lítačku do lesa. Že místo čtení na dobrou noc nafasujou CDčko s namluvenou pohádkou.
Že místo počítání aut a poznávání značek, aby cesta rychleji uběhla, dneska dostanou děti do auta tablet a pokyn aby neotravovaly.

Ale není to jenom o dětech. I dospělí se ztrácí. Tlak společnosti je neudržitelný. Být nejlepší, nejvýkonější, nejkreativnější. Drát se stále kupředu. A dospělí se snaží. Berou přesčasy, přicházejí s novými start-upy, pracují do úmoru na sebezdokonalení a seberozvoji. Aby na tohle měli čas, odkládají děti k tabletům a sami investují do technologií, které maj ušetřit jejich čas a zajistit jim dostupnost vždy a všude.
Online jsou 24/7. S dětmi jsou 00/0. A kruh se uzavírá.

Pokrok se žene nezadržitelným tempem kupředu, všichni se ženou za pokrokem.
Možná, že až přijde ten bod zlomu a naše přetechnizovaná společnost se zhroutí, tak se konečně všichni zastaví, vydechnou si a vrátí se na začátek.
Tam kde si rodiče našli čas, věnovali se dětem, učili je poznávat stromy, houby a kukaččí vývržky.
Děti by se znovu naučily nudit a vymýšlely by si básničky a rozpočítadla.
A rodiče by se znovu naučili mít rádi sami sebe, své rodiny a volný čas.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Njina Njina | E-mail | Web | 7. září 2016 v 11:33 | Reagovat

Tak nejprve - parádní článek, který si 5 hvězd z 5ti stopro zasluhuje! (A teď ke článku:)
Pravda, pravda, svatá pravda - ALE! Také existovaly časy, kdy rodiče dobrovolně posílali svoje děti na smrt. Vzpomeňmež např. takovou průmyslovou revoluci atp.
Pro dnešní lidi je seberozvoj důležitý a dost je chápu. Dobrým rodičem můžu být v okamžiku, kdy jsem dobrý člověk. Předávat zkušenosti a dovednosti můžu až ve chvíli, kdy nějaké mám...
Pokrok může i za vynález zvaný "VOLNÝ ČAS" - ten dřív až tam moc neexistoval. Rozhodně tedy ne v takové míře jak dnes :-)
To, že neumíme naučit svoje děti nějak smysluplně trávit volno je problém, který se musí začít řešit. My ho musíme začít umět řešit, jinak až přijde blackout, tak si ani neuvaříme polívku :D

2 Ještěrka Ještěrka | 12. září 2016 v 18:08 | Reagovat

Dobřes to napsala. Už kolikrát jsem si říkala, že ještě před 10 lety nebyl na naší ulici chvíli klid. Od rána jsem tam totiž lítala s dalšíma dětma z ulice a hráli jsme si. Domů jsme šli jen když nás volali, že je čas na oběd nebo jít spát. Dneska se tady projdu a potkám akorát souseda venčícího psa. Ne že by tady nebyly děti, jen sedí doma u počítačů a televizí. Díky nim se vychovávají prakticky samy. Netvrdím, že moje máti byla bůhvíjaký skvělý rodič, ale i tak se jí podařilo mě docela vychovat a moc nerozmazlit. Dneska se rodiče o svoje dítě zajímají jen když na rodičáku ječí na učitele, že si zasedl na jejich Terezku, která nedávno přinesla domů čtyřku z pravopisu. Pokrok dnešní doby je proti rodičům, kteří by svoje děti chtěli vychovávat jako dřív. Protože většinu dětí vychovávají nejmodernější technologie a dítě, které o víkendu vyrazí s rodiči pod stan místo aby doma hrálo hry na novým tabletu, je pro tyto děti zaostalé, není dost cool, tím pádem se stává terčem posměchu nebo šikany. A přitom je to dítě, co si v budoucnu bude umět poradit v lese a bude vynalézavé (protože umět si několik hodin hrát například jenom se sáčkem nebo s obalem od vajíček je podle mě dost vynalézavý), ale bude se bát to ukázat, aby se mu ostatní nevysmáli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama