Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Zdravý úsudek skončil už dávno.

17. března 2016 v 12:47 |  Fejetony
V České republice kouří přibližně 2,3 milionu obyvatel. Z hlediska populace ČR starší 18 let je to 26 %, zbytek jsou děti a mladiství. Čeští kuřáci ročně vykouří 21 miliard cigaret. Ročně na následky kouření zemře v České republice 18 000 lidí. To je jako kdyby během jednoho roku zemřeli všichni obyvatelé Kadaně, nebo Otrokovic. Průměrný český kuřák si dobrovolně zkracuje život o 15-18 let. (zdroj: http://www.anamneza.cz/Statistiky-koureni/clanek/78)

Jsem jedním z nich. První cigaretu jsem zkusila tajně v 16 letech a bylo to tak hnusný, že jsem o tom radši nikomu neřekla. Pak to zničehonic bylo in. Moje spolužačky si kupovaly krabičku cigaret "na čvrtiny" a kouřily levandulové Vogue. Když mě v 17 poprvé máma pustila večer na koncert (Mig21), tak jsem z toho byla tak perplex a připadala jsem si tak dospělá, že jsem si taky koupila čtvrtinu krabičky a všech pět levandulových slimek vykouřila. Pak jsem velmi dospěle zvracela na záchodě, když se mi z nikotinu udělalo zle.

Během plynoucích let jsem kouřila více či méně, několikrát jsem dokonce přestala. Ale protože jsem neurotik a stres zvládám s pomocí různých berliček, tak jsem k tomu vždycky zase tak nějak skouzla. Kouřím ve dvou situacích - ve stresu a u piva. Na pivo chodím málo, ve stresu jsem permanentně.

Protože společnost je svobodná, stalo se, že krom kuřáků kamarádů, mám kamarády nekuřáky. Nejlepší kamarádka by nevzala cigaretu do pusy, ale přesto nemá problém jít se mnou ven, mrznout v zimě, pařit se v létě a vyslechnout si jaké problémy zase mám, zatímco já nervózně potahuju.
Zároveň jí nevadí sedět se mnou v zahulené hospodě, kde už netrpí vlivy počasí, ale za to potom obě smrdíme jako dobře zavedená tabáková plantáž. Naopak můj nejlepší kamarád by to nesnesl. Sollidárně před ním nekouřím, když už jdeme ven, sedíme v nekuřáckém prostředí a voníme pak jako jarní květinky.

Proto si myslím, že protikuřácký zákon je blbost!
Nebagatelizuju škodlivost kouření. Dokonce si myslím, že to je na některých místech žádoucí. V prostorech, kde se vyskytují děti (koupaliště, blízké okolí hřišť, okolí škol, volnočasové zařízení,...) by se mělo kouření zakázat plošně a já jako kuřák, bych podepsala jakoukoliv schvalující petici (a to nepodepisuju nikdy nic!).
Zároveň si myslím, že kulturní instituce (divadla, koncertní sály, památkové objekty,...) by taky měly být nekuřácké. A to si podřezávám vlastní větev, protože pracuju na hradě a cigárko k ranní kávě, je přece jenom cigárko k ranní kávě. Ale klidně se ho vzdám.
Kouření v hospodách, kavárnách a restauracích si ale vzít nedám.
Mnohokrát skloňované "kouření do jídla" v reastauracích je na mnoha místech řešeno zákazem kouření v době poledních meníček, stavebním oddělením kuřácké a nekuřácké části.
Stejně nechápu argument, že když přijde nekuřák do kuřácké hospody a pak si stěžuje, že zatouchá. Mluvíme-li o dospělých, svéprávných lidech, jistě jsou schopní všimnout si bíločervené nálepky s cigaretou na dveřích, kterou jsou majitelé povinni umístit na viditelné místo při vstupu a jasně tak označit, zda je podnik kuřácký, nebo nekuřácký. Na základě toho, je pak jistě každý schopen vyhodnotit jestli vejde a bude riskovat půldruhé hodiny pasivního kouření a zapáchající oblečení. Totéž platí o číšnících a servírkách v kuřáckých prostorech. Zaměstnavatel je povinen jim sdělit už při pohovorech, že jejich pracovní prostředí je kuřácké nebo nekuřácké a oni pak učiní informované rozhodnutí o tom jestli chtějí takovou práci.
Znovu říkám, tohle se týká dospělých, svéprávných a rozumných lidí. U podniků, kde se jakýmkoliv způsobem vyskytují děti, by měly být nekuřácké, a nebo s odděleným kuřáckým salonkem. Zároveň je ale svaté právo majitele odmítnout jako svoji cílovou skupinu rodiny s dětmi a prostor ponechat kuřácký. V tom případě by to rodiny s dětmi měly také respektovat a změnit lokál, pokud nechtějí své děti vystavovat kouři.
Začínám být alergická na mnohokrát skloňované heslo uvedené v názvu článku. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Nekuřáci se tím ohánějí stejně často, jako se někteří jiní ohánějí křesťanskými hodnotami. Ale co celý pohled na věc obrátit? Jejich svoboda nekouřit, končí tam, kde začíná moje svoboda kouřit.
Namísto omezujících zákonů, které nakonec budou mít vliv jenom na nebohé hostinské by možná stálo za to, zvážit trochu tolerance na obou stranách.
Stejně jako já bych si nikdy nezapálila poblíž dětí, v restauraci, kde většina lidí jí, v nekuřáckém prostoru, pokud jsem někde s někým komu vyloženě vadí kouř, na zastávce, ve škole, v divadle, v lese, v cizím autě, autobuse, na letišti, ve vlaku a na nádraží a na spoustě dalších míst. Stejně tak bych ocenila, kdyby mě nekuřáci nechali zapálit si nad kávičkou a postěžovat si na všechno co mě žere, zejména pokud mi ta červenobílá nálepka na dveřích říká, že můžu.
Závěrem snad jen dodat, že ročně je na spotřebnch daních z cigaret odvedeno 45 miliard a dalších 4-5 miliard na DPH. To je spousta peněz, která by se dala vrazit do zdravotnictví (symbolicky), namísto financování tvorby nesmyslných zákonů.
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Silwiniel Silwiniel | Web | 26. dubna 2016 v 19:48 | Reagovat

Mě přijde tenhle protikuřácký zákon jako skvělá věc. Cokoliv, co omezí kouření, je fajn. Nechodím do hospod skoro vůbec, ale když už jsem tam někdy šla, smrdělo mi úplně všechno včetně spodního prádla a vlasů. Jasně, že lidi mají právo kouřit, ale prostě se musí smířit s tím, že nemůžou kouřit všude.
K té poslední větě bych oponovala, že pokud by lidé nekouřili, snížily by se výlohy na léčení nemocí kouřením způsobené.

2 extras-diary extras-diary | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 20:05 | Reagovat

Cigareta je droga, proto by měla být zakázaná. Likviduje mozkové buňky, ničí kůži, vlasy, nehty, zuby, způsobuje rakovinu a další ohavnosti... A k tomu ještě stojí spoustu peněz. Nechápu, jak s tím může vůbec někdo začít. Je to nechutné a stojí to majlant! Jsem pro zákaz, cigarety jsou samy o sobě nádorem lidstva!

3 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 20:56 | Reagovat

Tak jako se zilegalizovaly jiné drogy, jsem zcela pro zilegalizování cigaret a tabákových výrobků - nebo aspoň nevidím jediný důvod proč to neudělat, stejně jako nevidím důvod proč kouřit. Netolerujeme vraždy, netolerujeme terorismus, netolerujeme tvrdé drogy, ale zpropadené kouření, které zabíjí tolik lidí včetně těch, kteří s tímto ohavným svinstvem nechtějí mít nic společného, bychom tolerovat měli? Proč?

4 Nosferatu Psiren, NEblahé paměti Nosferatu Psiren, NEblahé paměti | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 21:02 | Reagovat

Mluvíš mi z plic.

5 Weiler Weiler | Web | 26. dubna 2016 v 21:13 | Reagovat

Soused mě onehdy bodnul do žeber. Chtěl jsem se proti tomuto činu důrazně ohradit, ale on mi namítnul, že moje svoboda nebýt bodnut do žeber má přece taky svoje meze.
...
To se samozřejmě nestalo. To by bylo absurdní, ne?

6 T. T. | 26. dubna 2016 v 21:53 | Reagovat

Tohle je geniální článek. Stoprocentně souhlasím. Nekouřím a ani (už) nechci, ale stejně mi mluvíš z duše. A hlavně - tu toleranci na obou stranách. :) Děkuji a víc takových názorů.

7 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 22:49 | Reagovat

[1]: Tak tam nechoď, když tam nechodíš.

[2]: Shitstorm.

[3]: Netolerujeme tvrdý drogy? Vraždy? Terorismus? Olol, moc toho o problematice nevíme, nemám pravdu? Další shitstorm. Vůbec, stavět kouření na úroveň těhlech věcí...sakra, něco tak pitomýho jsem neslyšela od doby, kdy ten zkorumpovanej špekoun Duka přirovnal potraty k terorismu. Stejná úroveň prvoplánový stupidity.

[5]: Další Duka. Ciwe, se z vás poseru, lidi...

[6]: Hlavně tu toleranci, přesně.

Kdyby si každej zametal před svym, kdyby se lidi nesnažili získat kontrolu nad každou píčovnou, kdyby nebyli blbý, tak to by bylo na světě krásně. Nechci fašismus v podobě tadytoho stupidního zákona. Přečtěte si krátkou povídku "A poslední kouř", je boží. To je takovej Orwell v pár řádcích k tadytý tématice.

8 Kiara Kiara | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 23:17 | Reagovat

Myslím, že se řeší spíš to pasivní kouření, než že by lidé měli úplně přestat kouřit. Podle mě by se v restauracích a obecně v místnostech kouřit nemělo, protože se ten smrad těžko větrá. Do hospod nechodím, takže nemůžu posoudit, jestli to k tomu pivku patří nebo ne. Jednoduše když si někdo chce dobrovolně ničit zdraví kouřením cigaret, měl by brát ohled na to, aby tím neničil zdraví lidem kolem sebe, kteří se rozhodli jinak. A myslím si, že by nekuřáci měli rozhodnutí kuřáka tolerovat, ale jen v případě, kdy by on toleroval jejich, a to tím, že by je "nenutil" pasivně kouřit. Nemyslím si totiž, že je takový problém třeba v restauraci napřed sníst jídlo a až pak si zakouřit venku. Protože jestli to ten člověk nevydrží, tak už se zřejmě jedná o těžkou závislost.
Takže já bych určitě nezakazovala prodej cigaret, přece jen tím stát vydělává spoustu peněz, se kterými může nějak prospěšně naložit, avšak myslím si, že v restauracích nemají co dělat. V hospodách asi ano, lidé, kteří do hospod chodí, mají zřejmě k cigaretám jiný názor než striktní nekuřáci.

9 Amia Amia | Web | 26. dubna 2016 v 23:21 | Reagovat

O své svobodě zapálit si máš samozřejmě pravdu. Ale ty jsi jedna z docela mála výjimek, které přemýšlí, že někde si zapálit je prostě blbé

10 Dee Dee | Web | 27. dubna 2016 v 8:50 | Reagovat

Máš pravdu, máš nějaké svobody a práva. Ale to nekuřák taky. Proč by si nekuřák měl vybírat hospodu podle toho, jestli se tam kouří, nebo ne? Jsem veganka, takže mám "své" asi tři oblíbené restaurace (vegan), přičemž v té nejlepší se kouří. Zbývají pak dvě. Ve vesnici, odkud pocházím jsou přesně dvě hospody, obě kuřácké. Ale však v pohodě, to je moje rozhodnutí, přece nemusím jít vůbec do hospody. Hlavně aby si kuřák zapálil.
Máme svobody, mohu si tedy svobodně pálit plasty, když sedím v hospodě? Proč ne, však to je moje právo. Stejně, jako by lidé neměli topit doma plasty, neměli by chodit do podniků potento (ano, posraní) a neměli by zvracet a plivat kolem, neměli by ani obtěžovat zápachem z cigaret a pasivním kouřením. Fakt nemám chuť skončit s rakovinou plic kvůli zlozvyku jiného.
A pokud toto nebereš jako argument, zkus myslet na zaměstnance daného podniku. Není tak jednoduché sehnat práci, když potřebuješ živit malé dítě, vezmeš cokoliv. A koho pak zajímá, že jsi nekuřák, když pracuješ 8-12 hod. denně v zakouřeném prostředí? Staráme se o pracující v dolech, v jaderných elektrárnách apod. ale to, co dělají cigarety se zaměstnanci podniků nás nezajímá?

11 Jenda Jenda | E-mail | 27. dubna 2016 v 9:05 | Reagovat

cigarety jsou fajn
stát na nich vydělává dvakrát
jednou když je prodá a pak když léčí jejich následky
lidé podstupují operace a vše možné a platíme to mi všichni
kdyby to stát nepotřeboval, už dávno by to zakázal
je to falešné z jeho strany, ale to i mnoho dalších věcí
každý si v tom musí udělat pořádek sám
cigarety jako takové za to nemohou - je to na lidech
kokain si také nedáte, nebo LSD a koupit se určitě také dá
každý si tvoří sám svůj život
pokud to ale omezuje druhé, je na čase s tím něco dělat - vždyť mnoho lidí ani nejde za zábavou, jelikož se tam kouří

12 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 27. dubna 2016 v 10:42 | Reagovat

Ono je jedna věc, když zákon vejde v platnost a druhá, jestli ho bude někdo dodržovat. Ty se oháníš vlastním právem na to kouřit, ale stále ber v potaz, že (když to vezmu do extrému) ten kdo si zapálí omezuje nekuřáky víc, než nekuřáci svým jednáním kuřáka.

Sama jsem nekuřačka, takže když si u mně někdo zapálí je mi to nepříjemné. Obzvlášť od doby, co jsem měla zápal plic, snáším kouř z cigaret hodně špatně. O lidech s astma a různými onemocněními plic nemluvě. Takže když potom stojím na zastávce a každý si u mne zapálí i v rámci zastávky, mám problém a musím jít dál já. Jenže tam zase kouří ti, kteří zákaz respektují. Tím se dostávám do docela zamotané situace, kdy vlastně nevím kam, protože to na mě vane ze všech stran. Nebo jsme na koupáku s dětmi a vedle nás si pán zapálí jednu za druhou. Nemám proti kuřákům nic, ať si kouří, ale berou ohledy na nekuřáky. Kdyby to tak bylo, věřím, že zákon by nebyl ani potřeba. Na druhou stranu je otázka, i pokud vejde v platnost, jak se bude jeho dodržování vymáhat, protože vzhledem k příjmům státu z cigaret (jak si sama psala) se určitě nikdo nepřetrhne.

Myslím, že celý problém je ve výsledku v každém netolerantním kuřákovi. Ty píšeš, že si s kamarádem-nekuřákem nezapálíš. To je fajn, respektuješ jeho volbu. Ne všichni kuřáci však jsou takoví.

13 kocickanejkrasnejsi kocickanejkrasnejsi | 27. dubna 2016 v 10:43 | Reagovat

[1]: Kuřák nekouří všude. Nesmí se kouřit ve spoustě prostor, kde to dřív bylo možné. Smířili jsme se, protože náš tajnej plán způsobit pasivním kouřením rakovinu zbytku populace a  ovládnout svět se ukázal jako nereálnej. Proto bychom si rádi podrželi aspoň to poslední místo kde si reálně můžem zapálit aniž by na nás pršelo. Stejně jako si člověk může vybrat zda kouří či nekouří, tak by si měl provozovatel moci vybrat zda chce v podniku kuřáky a nebo nechce, ikdyž ví, že si tím zkrouhne třeba podstatnou část tržby.

[2]: To je tvůj názor, dlouho jsem si myslela stejnou věc. Je to plné svinstva a škodlivin. Ale stejně si myslím, že jsou i horší věci.

[3]: Tolerance je potřeba na obou stranách... Kuřák bude tolerovat místa, kde kouřit nesmí, ale stejně tak nekuřák by mohl tolerovat místa, kde prostě kouření je povoleno.

[5]: Srovnávat kouření a úkladnou vraždu je trochu nonsens, ne? Kouření není agresivní čin mířený proti někomu cíleně. Je to prostě rozhodnutí jedné osoby zničit si svoje zdraví, pokud možno bez toho aby tím byl zasažen i někdo jiný.

[6]: Díky za podporu. Těší dvojnásob od někoho kdo zvládnul přestat.

[8]: Problém to není, ale stejně jako nekuřák nechce mrznout venku při pití kávičky, tak ani kuřák nechce mrznout venku při potahování ze žvára. V restauracích, kde se jí by se měly cigarety omezit, přece jenom je to fakt nechutný když vám někdo hulí do jídla (a to řekl těžkej kuřák!). Co se kouření v hospodách týče, tak jak jsme psala výš, měl by si to rozhodnout každý provozní sám. Chce-li mít smrdutou hospodu plnou kuřáků, km třeba zajde i nekuřák z donucení, nebo chce-li mít nesmrdutou provozovnu plnou nekuřáků, kam kuřák zajde jenom když už se zavřou i okolní nonstopáče, tak je to jeho věc. Stojím si za tolerancí. Ale tolerancí na obou stranách.

[9]: Přemýšlím, protože máme doma malý dítě, před kterým se NIKDY nekouří. Stejně tak mám spoustu kamarádů nekuřáků/astmatiků/vyléčených kuřáků které prostě respektuju a když si to nepřejí tak před nimi nehulím.

[10]: Už jsem to rozebírala v několika reakcích výš. Svoboda dělat si co chci by měla brát v potaz všeobecně platné normy chování a zákony společnosti. Kouření je bráno jako akceptovatelné, za posledních 50 let došlo k zásadnímu omezení práv a nároků kuřáků, právě v zájmu ochrany společnosti a nekuřáků. A držkoval na to některý z kuřáků? Ještě před deseti lety se u nás na fakultě běžně kouřilo na přednáškách. Dneska jsme vyhnaní před školu, ale nestěžujeme si, protože víme, že je o v zájmu našichc kolegů nekuřáků.

[11]: Omezení je vždycky. Stejně tak bych mohal nadávat, že se na koncertě vybírá vstupné, takže tam jít nemůžu protože jsem chudá. :-D Cigarety jsou svinstvo, ale ničí život jenom kuřákovi (pomineme-li pasivní kouření), nikdo s nikotinovým raušem nebude skákat ze střechy v domnění, že umí lítat, nikdo neumlátí kamaráda, protože se mu zvrhnul cigaretovej stávek, jak se to může stát v případě těch "zakázaných" drog. Stát by je mohl snadno postavit mimo zákon, ale neudělá to. Jednak protože na nich vydělává, jednak proto, že třeba stejný případ zákazu (prohibice ve třicátých letech v USA) vedl dokonce ke zvýšené konzumaci a státu tak unikly nesmírné zisky.

Cigarety jsou prostě komplikované téma. Stojím si za tím, že dneska se nekuřák má mnohem líp, než tomu bylo v padesátých letech, kdy se hulilo naprosto, naprosto všude a protesty byly marné. Dneska když slušně poprosíte, tak je kuřák ochotnej se posunout aby vám nekouřil do obličeje. Ale důležité je být slušný! Ně začít vykřikovat něco o rakovinách, pasivním kouření a bezohlednosti. Takový útok je totiž bezohledný taky.

14 El El | 27. dubna 2016 v 14:17 | Reagovat

Myslím, že autorka zapomíná na to, že lidé, kteří nekouří aktivně, nebo vůbec, jsou na tom po návštěvě kuřácké hospody ještě hůře, než aktivně kouřící lidé. Zabíjí to i ty, kdo nikdy nezkusili. To pomýšlení, že já kouřím a u vedlejšího stolu sedí dvouleté dítě by mě ubíjelo tak, že bych raději odešla a styděla se sama za sebe.

15 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. dubna 2016 v 14:39 | Reagovat

Máš pravdu.
Ale nejhorší je, že ono to vůbec nemá být o zákonech, ale o rozumu.
Přesně o tom píšeš. Normální kuřák, i když závislej, nebude hulit v dětským pokoji a mateřský škole, i kdyby tam zákaz nebyl...
A úplně stejně může v hospůdce počkat, až okolsedící dojedí.
90% kuřáků se takhle chová.
A pak je blbejch deset procent netolerantních a necitlivých hajzlů, který budou just hulit na plný zastávce a neodejdou ani o metr.
To jsou ti, co hrají do karet zapřisáhlým nekuřákům.
Kvůli nim se vytvářejí zákony, který by jen při trošce lidský slušnosti byly úplně zbytečný.

Moc hezký článek, povedený, trefný...
Díky.

16 Weiler Weiler | Web | 27. dubna 2016 v 19:27 | Reagovat

[13]: Byla to samozřejmě hyperbola, ale tady nejde o srovnání, nýbrž o zaměření se na to, jak je to s tou svobodou jedince.
Kouření sice není čin agresivní a záměrně namířený proti ostatním, ale stále je svému okolí škodlivý navzdory dobrým úmyslům kuřáka. To, že bych někoho omezoval svým neškodlivým chováním, respektive dokonce chováním, které se snaží zachovat mé zdraví, je přece myšlenka absurdní. Proto ta hyperbola.
Jen aby bylo jasno, v zásadě s tebou souhlasím a nemyslím si, že kouření v hospodách je věc, kterou by měl regulovat stát. Ale tvůj hlavní argument, totiž ohleduplnost k neohleduplnému činu, byť v kontrolovaném prostředí, je nefunkční.
Mimochodem, když jsme u peněžních hodnot - zajímalo by mě, kolik se ročně utratí za léčbu rakoviny plic...

17 kocickanejkrasnejsi kocickanejkrasnejsi | 28. dubna 2016 v 8:25 | Reagovat

[14]: A o to právě píšu. Než si zapálím (tam kde to mám ještě povolený) tak se zamyslím! Sedí-li kolem mě děti tak nekouřím ani náhodou, stejně jako pokud je kolem mě astmatik, jiný plicní problematik, těhotná, nebo prostě jenom chronický rejpal.
Kuřáci jsou většinou taky slušný lidi, stačí je požádat aby poodešli, típli to, nebo odfoukli kouř na druhou stranu. Ale nic neříct, pomalu se dusit k smrti a pak o tom napsat hejtovací dopis svýmu poslanci je blbost.

[15]: Díky, zrovna včera jsme řešili na hodině práva, že zákony se vlastně vůbec nepíšou kvůli slušným lidem. Píšou se kvůli těm, kterým naprosto chybí zdravý úsudek (viz titulek článku) a ohledy na druhé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama