Strašák Strach

7. února 2016 v 19:54 |  Fejetony
Napsat, či nenapsat. To je oč tu běží. Po dlouhém váhání volím napsat.
Uprchlická krize. Proklínaných šest slabik. Nenáviděných čtvrnáct písmen.

Internety na mě denodenně chrlí stovky článků z obou táborů. O tom jak neonacisti (nebo jim podobná verbež) házeli zápalné lahve. Jak muslimové (nebo jim podobné individua) osahávali ženy na ulicích a přivezli s sebou SARS.

Já jsem podle všeho zasraný sluníčkář a humanista rozkládající Evropu zevnitř.
Nemám nic proti muslimům, Korán považuju za povinnou četbu každého člověka, který se chce považovat za vzdělaného (stejně tak Bibli, indické védy a učení čínských filosofů...), na druhou stranu miluju Evropu, demokracii a svoji malou zemičku, která se tváří jako pupek světa, ikdyž to už asi sedm set let není pravda.
Trvám na tom, že imigrantům z válečných zón se musí pomáhat. Trvám na tom, že kontrola na hranicích Schengenu je naprosto nedostatečná a laxní. Dokonce souhlasím i s tím, že společně s válečnými uprchlíky do Evropy pronikla spousta ekonomických migrantů a skupiny extremistů. Ale vy byste to nezkusili? A kdybyste zjistili, že je skutečně tak jednoduché projít branami do "lepšího světa" (za který spousta z nich Evropu považuje), tak byste toho nevyužili?
Evropa selhala hned v první fázi - u dveří.
Na hranicích měly být vytvořeny nemilosrdné kontrolní stanoviště, kde by se pečlivě kontroloval původ imigrantů a důvod jejich žádosti o vstup do Evropy. Tihleti "dveřníci" měli být vysláni ze všech zemí Evropy. Společně měli naplňovat myšlenku o sjednocené Evropě, spolupráci a o zajištění bezpečí pro všechny občany kolébky civilizace. Nestalo se tak, na vnějších hranicích Schengenu stojí několik udřených jednotek většinou složených z místních celníků, kteří se už přes rok snaží plnit svoji práci. Zbytek zemí diskutuje o kvótách.
Ve fázi druhé - hostitelské, Evropa selhává už roky. Sociální výhody a podpory nastavené tak, že při troše vychcanosti z nich má prospěch každý, jenom ne poctivý občan, jsou největším lákadlem pro problémové migranty a pro nárůst nepřizpůsobivosti.
Jednorázová pomoc při příchodu do země (poskytnutí dočasného bydlení, nalezení práce, jazykové kurzy a základní školení o zákonech a zvyklostech dané země a šlus), by byla rozhodně lepší než uprchlíkům sypat peníze a doufat, že jednoho dne se snaha zúročí. Možná naivní sen a v praxi neuskutečnitelný, ale člověk má snít.
Válečný imigrant chce klid, chce práci a možnost vzdělávat své děti. Upřímně si myslím, že válečný uprchlík s vysokoškolským diplomem bude klidně pokládat chodníky, pokud mu někdo zajistí, že jeho rodina už nebude perzekuovaná. Ale pokud přivede rodinu přes moře, s nasazením všech prostředků a možností se doharcují do Evropy a místo vysněného klidu a života bez pronásledování, se dostanou do společnosti, která je vnímá jako hrozbu a odmítá je přijmout, pak se nedivte, že ten člověk dlažební kostku nepoloží, ale při nejbližší příležitosti po někom hodí.

Nesnažím se bagatelizovat nebezpečí, které sebou přináší muslimští extremisté. Nechci zlehčovat, nebo popírat útoky v Paříži, nechci přehlížet události v Kolíně. Jen si myslím, že stejně problémy sebou nese jakýkoliv extremismus. Nejenom muslimové.

Po nespoutaných vodách internetu se valí články o tom, jak bude do padesáti let bílá společnost v menšině, vytlačená domegraficky expandující muslimskou většinou. To je pravda. Zejména proto, že ty tradiční demokratické hodnoty, po kterých volají autoři těchto článků, s sebou nesou i možnost volby. Mimo jiné volby pro ženy o tom jak velkou, a jestli vůbec, chtějí rodinu. Národ se nemůže divit, že ho nahradí rozpínavější kultury, když si ženy namísto udržování tradičních hodnot, postávání u plotny a plození demografického přírůstku, zvolily kariérní a osobní růst. Ani jedno není špatně, ale historie nás učí, že stagnující kultury byly vždycky vytlačeny těmi, kdo nebyli líní se rozmnožovat. My možná máme vesmírný program, ale oni mají převahu.

A já se bojím. Opravdu se bojím. Vlastně se mi strachy třesou kolena a taky neustále musím opravovat překlepy. Bojím se totiž, že tohle je přesně to co muslimští (a vlastně všichni) extremisté chtějí. Zasít strach a rozkol a pak pro ně bude stokrát jednodušší zaútočit. A tisíckrát jednodušší vyhrát. Protože zatímco se jejich jednotky budou šikovat na našich hranicích, naše společnost bude diskutovat o tom, čí je to problém.
A taky se hrozně bojím, že až bude potřeba udělat něco jiného, než nasdílet nenávistný komentář na Facebooku, tak najednou nebude nikdo kdo by to udělal.

Únor 2016
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama