Tak nevím....

3. ledna 2015 v 2:37 |  Fejetony
Asi jsem stará. Konkrétně jsem stará kráva, jak jsem se nedávno dozvěděla. A to jenom proto, že jsem si dovolila jedenáctiletého chlapce upozornit, že ta noha na které stojí je moje. Chlapec se po otočil, zvrátil hlavu dozadu, aby viděl kdo to na něj mluví, a pak mi oznámil, že podle jeho skromného mínění jsem stará kráva a asi aby mi to nebylo líto, přidal ještě pár roztomilejších přídomků.
Spolkla jsem několik nadávek, ruce strčila do kapes, abych ho nezbila a z té nohy jsem ho prostě setřepala. Pak jsem se zamyslela, jestli i my jsme byli takoví? Dospěla jsem k tomu, že ne. My jsme ke starším ročníkům vzhlíželi s posvátnou úctou. Jistěže jsme se čas od času předbíhali ve frontě na oběd a tlačili se do trolejbusu, ale když nás některý z maturantů seřval na tři doby, stáhli jsme ocas mezi nohy a tiše se vytratili. Že bychom mu odpověděli stylem "Trhni si nohou debile," nás ani nenapadlo.
Já třeba jsem ještě nedávno vykala všem, kdo byli aspoň o tři roky starší. Prostě mě tak vychovali. Nedivte se proto mému překvapení, když mi spratek o pět let mladší do očí řekne že jsem stará kráva, škebla, prostituující se duše. A ještě mi TYKÁ.
Moje známá má tříletou holčičku, je to sladký blonďatý andílek, sen každého rodiče. Nedávno jí holčička řekla, aby zavřela klapačku. Moje známá jí vyčinila, že používá takový slovník a začala se pídit po tom kde se takové úsloví naučila. Holčička najednou zmlkla a tajuplně se usmívala. Nechtěla za nic prozradit kdo jí zmíněnou větičku naučil. Nepomohly výhružky, zákazy, sliby, ani čokoláda.
Jednou si známá přišla pro dceru do školy dřív, děti se zrovna koukaly na Příběh hraček, kde právě běžela scéna, kdy jedna hračka fackovala druhou a křičela: "Drž klapačku, drž klapačku, drž klapačku." A pak ty děti mají být ohleduplné, slušné, a tolerantní.
Ale tohle je jen jeden příklad pohádky s "příkladným výchovným vlivem". Téměř v každém seriálu pro děti, vyprodukovaném za mořem, jsou ty nejhezčí a nejlepší postavy arogantní, násilnické a úplně vymatlané. (Je jedno, jestli je hlavní postava auto, mořský koník, člověk, nebo amébovitá příšera u které není jisté ani pohlaví, natož druh.) Co z toho vyplyne pro dítě? Že pokud chce být nejlepší, nejhezčí, mít nejvíc kamarádů a být prostě "kůl", tak se musí chovat jako arogantní pako, odmlouvat a umět v první třídě jako první co nejvíc nadávek.
My jsme soutěžili o to kdo bude mít nasbíraných co nejvíc nálepek s Pokémony. Nebo kdo bude jako první umět všechny hity Lunetiků. Holky snily o tom, že se provdají za jednoho ze zmíněné kapely a kluci snili o tom, že budou kosmonauty a tvrdili, že holky jsou zbytečné. Teď děti v tom samém věku, chodí po škole, drží se za ruce a neobratně se pusinkují, tak aby to všichni viděli.
Tak nevím, asi jsem už opravdu stará a měla bych se začít pídit po francouzských holích, důchodovém připojištění, posedávat po lavičkách a nadávat na tu zkaženou mládež.

Květen 2011
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama